Menu główne:
Zapraszamy na dwa kolejne spotkania ze szkolną Bajarką :)
Kwietniowe święto Książki
,,Tak radykalnie zmieniliśmy swoje otoczenie, że musimy teraz zmienić samych siebie, żeby w tym nowym otoczeniu móc egzystować”
/N. Wiener-
Sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy sprawiła, że musieliśmy zmienić swoje zachowanie, swoje myślenie o rzeczywistości, codzienny porządek dnia, ale na pewno nie możemy zmieniać tego, co w nas dobre, wartościowe . W rozumieniu tego ,co w życiu najważniejsze, najcenniejsze pomogą nam z pewnością książki. Dzięki nim bowiem rozwijamy wyobraźnię, uczymy się wczuwać: w życie w innych czasach, w różne role, w sytuacje, w życie kogoś innego. Jak pisze Anne Lene Johnse w swej książce ,,Rusz głową” to właśnie książki ,,otwierają przed dużymi i małymi czytelnikami zupełnie nowe światy. Są pouczające i ciekawe, uczą nas nowych słów, sposobów wyrażania się, gramatyki i ortografii (...). Dzięki książkom tworzymy w głowie obrazy, które pomagają nam w segregowaniu informacji i korzystaniu z nich. Język i czytanie ułatwiają rozwijanie samodzielnego myślenia. Dzięki różnym historiom uczymy się wczuwania w: życie, myśli i przeżycia innych ludzi. Ułatwia to nam rozumienie i akceptowanie innych. Czytanie tworzy również przestrzeń do zastanawiania się i własnej refleksji w zupełnie inny sposób niż język mówiony. Poza tym umiejętność czytania jest w życiu decydująca (…). Pomaga nam rozumieć wszelkie teksty i grube i krótkie, które spotykamy na co dzień (…). Jeśli stracimy ochotę na czytanie lub nigdy nie połknęliśmy tego bakcyla, ominie nas wiele możliwości i radości w życiu. Czytajmy więc, kiedy tylko możemy.
Z ogromnego zbioru nowych książek, w których towarzystwie mam przyjemność przebywać, polecam do przeczytania książki z serii-
,,Piotrek (…) postanowił, że podróże w czasie będą jego tajemnicą. Wyciągnął z półek wszystkie książki historyczne i uważnie je oglądał (…)
-
-
-
A może o Mieszku? -
-
Piotrek drgnął.-
Pozdrawiam Alina O.
,,Sercem Szkoły jest Biblioteka”
Tak pisał Jan Parandowski, autor znanej wielu czytelnikom ,, Mitologii”. Serce to bije najmocniej, gdy wśród książek przebywa ją czytelnicy. Od 16.03.2020r. puls bije słabo niestety, bo w skarbnicy wiedzy znajdują się tylko książki i nauczyciel bibliotekarz. Odwiedzając bibliotekę wcześniej, nieraz widzieliście, że szkolny bibliotekarz oprócz pracy z dziećmi wykonuje wiele różnych prac , zwanych biblioteczno-
A oto fragment książki, która pochodzi ze zbioru nowości, zakupionych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:
Agnieszka Antosiewicz-
-
W bibliotece życie tętni dzięki uczniom, którzy chętnie ją odwiedzają. W salonie czytelniczym
(w czytelni) dzieci, których aktualnie przygnał tu wiosenny głód wiedzy czytają, przeglądają nowości. Są to książki pochodzące ze spotkań autorskich, zorganizowanych przez bibliotekarza, z akcji Szkolnego Koła Wolontariatu-
Uczniowie z klas II-
Bibliotekę odwiedzają także świeżo upieczeni czytelnicy-
Uczestnicy Koła Miłośników Książki (kl.5 c i kl.5d) na cotygodniowych zajęciach rozwijają swoje umiejętności literackie, plastyczne czy też aktorskie.
Z dziećmi ze świetlicy od października spotyka się bajarka, która przy kominku ,w czytelni czyta utwory literackie z wartościowym przesłaniem.
Opiekun szkolnej skarbnicy wiedzy Alina Osipczuk.
Koło Miłośników Książki w czasie wykonywania dekoracji świątecznych w bibliotece.