Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach- Dziedzicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Poza lekcjami

Zapraszamy na dwa kolejne spotkania ze szkolną Bajarką :)

Kwietniowe święto Książki

,,Tak radykalnie zmieniliśmy swoje otoczenie, że musimy teraz zmienić  samych siebie,  żeby w tym nowym otoczeniu móc egzystować”

/N. Wiener- ,,Życiowe wybory”/.

Sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy sprawiła, że musieliśmy zmienić swoje zachowanie, swoje myślenie o rzeczywistości, codzienny porządek dnia, ale na pewno  nie możemy zmieniać tego, co w  nas dobre, wartościowe . W rozumieniu tego ,co w życiu najważniejsze, najcenniejsze pomogą nam z pewnością książki. Dzięki nim bowiem rozwijamy wyobraźnię, uczymy się wczuwać: w życie w innych czasach, w różne role, w sytuacje, w  życie kogoś innego.  Jak pisze Anne Lene  Johnse w swej książce ,,Rusz głową”  to właśnie książki ,,otwierają  przed dużymi  i małymi czytelnikami zupełnie nowe światy. Są pouczające i ciekawe, uczą nas nowych słów, sposobów wyrażania się, gramatyki i ortografii (...). Dzięki książkom tworzymy w głowie obrazy, które pomagają nam  w segregowaniu informacji i korzystaniu z nich. Język i czytanie ułatwiają rozwijanie samodzielnego myślenia. Dzięki różnym historiom uczymy się wczuwania w: życie, myśli i przeżycia innych ludzi. Ułatwia to nam rozumienie i akceptowanie innych. Czytanie tworzy również przestrzeń do zastanawiania się i własnej refleksji w zupełnie inny sposób niż język mówiony. Poza tym umiejętność czytania jest w życiu decydująca (…). Pomaga nam rozumieć wszelkie teksty i grube  i krótkie, które spotykamy na co dzień (…). Jeśli stracimy ochotę na czytanie lub nigdy nie połknęliśmy tego bakcyla, ominie nas wiele możliwości i radości w życiu. Czytajmy więc, kiedy tylko możemy.

Z ogromnego zbioru nowych książek, w których towarzystwie mam przyjemność przebywać, polecam do przeczytania książki z serii- ,,Polscy super bohaterowie”. A oto fragment jednej z nich  ,,Mieszko I. Tajemnicze drewienko” (autorka
Magdalena Koziarek):

,,Piotrek (…) postanowił, że podróże w czasie będą jego tajemnicą. Wyciągnął z półek wszystkie książki historyczne i uważnie je oglądał (…)
- To wszystko nie tak, nie wiedzą , jak było naprawdę-szeptał do siebie.
- Co tam znowu gadasz? - spytał Tomek.
- Cicho bądź, odrabiam lekcje i muszę przygotować gazetkę o sławnym Polaku. Jeszcze nie wiem o kim napiszę, a ty coś tam szepczesz i przeszkadzasz… Lepiej  mi poradź, kogo wybrać. Kacper będzie pisał o Lewandowskim, Hanka i Darek o Małyszu, Marek o Janie Pawle, a Kaśka chyba o jakiejś piosenkarce. A ja nie wiem, o kim… Chciałbym, żeby to był ktoś sławny, ale inny (…).
A może o Mieszku? - wtrącił Piotrek. - On też jest sławnym Polakiem.
- O Mieszku? - Tomek się skrzywił. - A on jest w ogóle słynny?
Piotrek drgnął.- jak to nie jest słynny?! - wrzasnął i stanął na nogi.- Co ty sobie myślisz? Przecież on był ważny! I żaden inny władca nie odzyskał cudownie wzroku. I to on stworzył Polskę…”.


Pozdrawiam  Alina O.


,,Sercem Szkoły jest Biblioteka”

Tak pisał Jan Parandowski, autor  znanej wielu czytelnikom ,, Mitologii”. Serce to bije najmocniej, gdy wśród książek przebywa ją czytelnicy. Od 16.03.2020r. puls bije słabo niestety, bo w skarbnicy wiedzy znajdują się tylko książki  i nauczyciel bibliotekarz. Odwiedzając bibliotekę wcześniej, nieraz widzieliście, że szkolny bibliotekarz oprócz pracy z dziećmi wykonuje wiele różnych prac , zwanych biblioteczno- technicznymi. Należą do nich takie czynności ja np. : opracowanie zbiorów-wpisywanie nowości do ksiąg inwentarzowych, zakładanie kart książkom, katalogowanie;  oprawianie książek w folię, praca z podręcznikami ,pisanie tekstów ,wykonanie pomocy  dydaktycznych, gazetek. W bibliotece zawsze jest co robić. Wielu z Was chętnie pełniło rolę moich asystentów. Mam na myśli uczestników Koła Miłośników Książki, ale też uczniów , często odwiedzających salon czytelniczy. BARDZO MI WAS BRAKUJE. Przebywając  w otoczeniu książek , przeglądając  je  i czytając,  nie można się z nimi nie zaprzyjaźnić. Pamiętam od dziecka wierszyk z pamiętnika : ,,Książki -to są twoi najlepsi przyjaciele. Nie obrażą, nie zdradzą -a nauczą wiele” . Dlatego też proponuję Wam, abyście poszukali w swoich domowych biblioteczkach  książek, które warte są  przeczytania .Możecie w Internecie zapoznać się z opinią  na temat  wybranej przez Was książki. A najlepszymi doradcami będą Wasi Rodzice.  

A oto fragment  książki, która pochodzi  ze zbioru nowości, zakupionych z funduszu  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

Agnieszka Antosiewicz-  Mądre bajki ( bajka pt. ,Rodzinny stół”):  ,,-Ekh!  Ekh!- chrząknął stary dębowy stół, który został wyniesiony do pustego pokoju. Nikt jednak nie był w stanie go usłyszeć. W pustym pokoju stały pudła, skrzynie, fotel okryty tkaniną, stary zegar z kukułką. Słowem wszystkie  te rzeczy, które przestały być potrzebne, ale jeszcze z nieokreślonego powodu nie zostały wyrzucone.-kim jesteś? -zapytał stary zegar z kukułką. Stołem. Sercem tego domu- z żalem powiedział dębowy stół, który bardzo się zdziwił, że ktoś tu jeszcze jest.- I co? Zepsułeś się ,jak my? zabrzęczała stara maszyna do pisania.- Nie, wszystko ze mną w porządku…”.

------------------------

W bibliotece życie tętni dzięki uczniom, którzy chętnie ją odwiedzają. W salonie czytelniczym
(w czytelni) dzieci, których aktualnie przygnał tu wiosenny głód wiedzy czytają, przeglądają nowości. Są to książki pochodzące ze spotkań autorskich, zorganizowanych przez bibliotekarza, z akcji Szkolnego Koła Wolontariatu- ,,Podaruj książce drugie życie” czy też z całorocznego kiermaszu.

Uczniowie z klas II-VI przygotowują się  tu także do lekcji, rozmawiają (starają się szeptem) i szukając ciszy, chronią się przed hałasem  na przerwach.

Bibliotekę odwiedzają także świeżo upieczeni czytelnicy- uczniowie klas I , niedawno pasowani  na czytelnika. Co miesiąc, biblioteka gości przedszkolaków(z PP nr 10, z Cz.
Dz.)z którymi  uczennice i uczniowie z Koła Miłośników Książki realizują  pod okiem opiekunów (bibliotekarza i wychowawczyń przedszkola) wspólny projekt edukacyjny ,,Zaczarowany świat biblioteki”.

Uczestnicy Koła Miłośników Książki  (kl.5 c i kl.5d) na cotygodniowych zajęciach rozwijają swoje umiejętności  literackie, plastyczne czy też aktorskie.
Z dziećmi ze świetlicy od października spotyka się bajarka, która przy kominku ,w czytelni czyta  utwory literackie z wartościowym przesłaniem.

Opiekun szkolnej skarbnicy wiedzy Alina Osipczuk.

Koło Miłośników Książki w czasie wykonywania dekoracji świątecznych w bibliotece.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego